Blog

Co to jest Faktoring? Do Czego Służy? Czy się Opłaca?
29 maja, 2023
Autor: admin

Co to jest Faktoring? Do Czego Służy? Czy się Opłaca?

Faktoring cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to jeden z zewnętrznych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Przed decyzją o podpisaniu umowy faktoringowej warto dokładnie poznać mechanizm działania tego rodzaju usług. Na czym polega faktoring i dlaczego warto z niego skorzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Jak działa faktoring?

Co to jest faktoring? To usługa finansowa, która polega na wykupieniu wierzytelności wobec kontrahentów. Opiera się na umowie cywilnoprawnej (cesji wierzytelności) zawieranej między faktorem (firmą świadczącą usługę) oraz faktorantem (przedsiębiorstwem, które chce zyskać finansowanie). Polega na przejęciu przez faktora nieopłaconych faktur wystawionych przez faktoranta. Dzięki temu należność za towar lub usługę może nawet w 24 godziny pojawić się na Twoim koncie. Finansowanie bieżącej działalności jest przez to znacznie prostsze. Nie trzeba czekać na opłacenie faktury bez kontrahenta. 

Usługa faktoringu – kiedy warto z niej skorzystać?

Faktoring sprawdzi się niemal w każdej firmie. Polega na wykupie należności, więc chętnie korzystają z niego przedsiębiorstwa, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, tak zwanym kredytem kupieckim. Z pomocą faktoringu pieniądze pojawią się na koncie znacznie szybciej. 

Usługa wykorzystywana jest też w przypadku należności z długim terminem płatności. Dzięki temu płynność finansowa przedsiębiorstwa zostaje zachowana, a tym samym zmniejsza się ryzyko niewypłacalności czy zatorów pieniężnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które na bieżąco inwestują pieniądze.

Z faktoringu może skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która sprzedaje innym działalnościom produkty lub usługi. Warto przekazywać wierzytelność do firmy faktoringowej, by odzyskać zobowiązanie od dłużnika

Korzyści z faktoringu dla Twojej firmy

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z firmą faktoringową? W ramach faktoringu można szybko i bezproblemowo uzyskać zapłatę za zaległe, ale nieprzeterminowane faktury. Zyskujesz dzięki temu dostęp do środków, które od razu możesz przekazać na zakup niezbędnych materiałów, zapłatę pensji dla pracowników czy inwestycję w rozwój firmy. W zależności od wybranej formy faktoringu nie musisz już martwić się dalszym egzekwowaniem należności.

Wśród zalet faktoringu nie można zapominać o poprawie płynności finansowej firmy. Szybsze otrzymanie środków nie powoduje zastojów finansowych. Dzięki umowie faktoringu zmniejsza się również szansa na bankructwo firmy. Niemal zaraz po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury Twoje przedsiębiorstwo może przekazać wierzytelność do faktora.

W ramach usługi faktoringu możesz przekazywać również faktorowi faktury, które wystawiłeś dla nowych klientów. Niweluje to ryzyko nieopłacenia należności.

 Jak widzisz zastosowań faktoringu i zysków, jakie może on przynieść Twojej firmie, jest wiele. Warto z niego skorzystać, by zapewnić działalności lepszą płynność finansową, zwiększyć pewność wypłacalności czy pozyskać środki na inwestycje. Do skorzystania z faktoringu ma prawo niemal każda firma. Możesz wykorzystać to właśnie w Twoim przedsiębiorstwie.

Dla kogo faktoring będzie odpowiednią opcją?

Wiesz już, że istnieje coś takiego jak faktoring i co to oznacza dla Twojego przedsiębiorstwa. Z faktoringu mogą korzystać duże firmy, jak i mniejsze działalności. W zależności od potrzeb, ilości lub kwoty nieopłaconych przez kontrahentów należności może być to duży bonus finansowy dla firmy. Faktoring jest usługą niezwykle elastyczną, która sprawdzi się w wielu różnych branżach. Szczególnie chętnie korzystają z niej:

 • właściciele firm transportowych,
 • freelancerzy,
 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, 
 • składy budowalne,
 • firmy handlowe,
 • rolnicy,
 • przedsiębiorstwa produkcyjne.

Przedmiotem faktoringu są zaległe, nieprzeterminowane należności. Niemal każda branża, która wytwarza towary lub usługi zyska na skorzystaniu z tej formy finansowania.

Czy faktoring to kredyt?

Zastanawiasz się, czy faktoring, a kredyt to tożsame pojęcia? Nie. Są to dwie różne usługi finansowe. W przypadku faktoringu nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową tak, jak ma to miejsce w banku. Dodatkowo nie trzeba spłacać rat ani wpłacać kapitału własnego. Działanie faktoringu polega na przekazaniu wierzytelności do faktora i otrzymaniu za nie gotówki. Jest to jednorazowa usługa. Faktoring nie jest więc kredytem.

Avior Finance – usługi finansowe dla przedsiębiorców

Co to jest faktoring i do czego służy? Po zapoznaniu się z naszym artykułem na pewno wiesz już, że warto korzystać z faktoringu. Jeśli interesuje Cię taka forma finansowania, wybierz rzetelną instytucję, taką jak Avior Finance. Proponowany przez nas faktoring online pomoże Ci w przejściowych problemach w Twojej firmie oraz zapewni spłatę należności. Doradcy i specjaliści Avior Finance wybiorą dla Ciebie najkorzystniejszy typ faktoringu i przeprowadzą przez cały proces. 

Oferujemy również korzystne pożyczki online. Dostępna jest między innymi pożyczka gotówkowa dla osób prywatnych. Proponujemy też pożyczki dla firm czy pożyczki dla rolników. Stawiamy na odpowiedzialne pożyczanie, które gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. 

Pomożemy Ci w przejściowych problemach finansowych w życiu prywatnym lub działalności. Skontaktuj się już teraz z naszymi doradcami i poznaj szczegóły oferty. 

  Kontakt
  Napisz do nas


  Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego wnioskującego, a ostateczne warunki kredytowania zależą od wyniku tej oceny. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
  Oferta pożyczkowa dla DLA FIRM obowiązuje od 01.09.2021r, dotyczy pożyczki w wysokości od 4.000 do 50.000 zł, zawieranych na okres od 6 do 48 miesięcy za pośrednictwem strony www.aviorfinance.pl. Umowa o pożyczkę zawierana jest na cele bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w trybie i na warunkach określonych w Tytule XIX (art. 720 –724 ) Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem postanowień ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1083 z późn. zm.) i nie może być przeznaczona na cele konsumpcyjne. Pożyczka uruchamiana jest bezpośrednio na konto firmowe Pożyczkobiorcy.

  Przykład reprezentatywny dla pożyczki „DLA FIRM”: całkowita kwota kredytu wraz z kredytowanymi kosztami kredytu 28 040,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 32 863,71zł, oprocentowanie zmienne 15,50%, całkowity koszt kredytu 12 863,71zł (w tym: prowizja 1800,00 zł, opłata administracyjna 6 240,00 odsetki 4 823,71zł), okres 24 miesiące, 23 miesięczne równe raty po 1 366,24 zł, oraz ostatnia rata wyrównująca 1 440,19 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,94 %. Kalkulacja na dzień 12.02.2024 r.

  Oferta pożyczkowa Konsument obowiązuje od 01.09.2021r, dotyczy pożyczki w wysokości od 2.000 do 10.000 zł, zawieranych na okres od 6 do 25 miesięcy za pośrednictwem strony www.aviorfinance.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Konsument”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 56,93%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 4 181,15 zł, oprocentowanie zmienne 15,50%, całkowity koszt kredytu 1 181,15 zł (w tym: koszty pozaodsetkowe 773,10zł, odsetki 408,05 zł), okres 19 miesięcy, 18 miesięcznych równych rat po 219,76 zł, oraz ostatnia rata wyrównująca 225,47 zł. Kalkulacja na dzień 12.02.2024 r.

  Informacja wymagana przez Google dla reklam produktów i usług finansowych:

  Minimalny okres spłaty pożyczki konsumenckiej: 6 miesięcy, maksymalny okres spłaty pożyczki: 42 miesięcy, maksymalne RRSO: 87,08%.

  Minimalny okres spłaty pożyczek dla firm: 12 miesięcy, maksymalny okres spłaty pożyczki 60 miesięcy, maksymalne RRSO 79,64%.

   

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
  Obecnie możesz zawrzeć umowę online tylko jako przedsiębiorca lub rolnik.
  Pożyczki konsumenckie można zawierać w lokalnych punktach obsługi. (mapa punktów)