Blog

Źródła finansowania przedsiębiorstw
20 kwietnia, 2023
Autor: admin

Źródła finansowania przedsiębiorstw

Twoja firma zmaga się z przejściowymi problemami finansowymi? Wykorzystaj źródła finansowania przedsiębiorstw, które pozwolą Ci odzyskać panowanie nad budżetem. Wiele działalności, niezależne od rodzaju oferowanych usług czy produktów, zmaga się z brakiem środków pieniężnych. Prowadzenie firmy wiąże się przecież z ogromnymi kosztami, a chcąc prężnie się rozwijać, należy ciągle inwestować, by proponować klientom nowoczesne rozwiązania i usługi.

Jakie wyróżniamy źródła finansowania przedsiębiorstw?

Istnieją różne formy finansowania przedsiębiorstw. Korzystając z dostępnych możliwości, można rozwinąć swój biznes, by stał się bardziej opłacalny lub wykorzystać dostępne środki na pokrycie zobowiązań w czasie przejściowych problemów finansowych.
Podstawowy podział wyróżnia wewnętrzne oraz zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa. Kryteria te pozwalają na określenie, skąd pochodzą dane środki.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa

Wewnętrzne źródła finansowania firmy to pozyskiwanie środków z kapitału własnego. Zaliczają się do niego między innymi:

 • wkład własny – środki, które umożliwiają rozpoczęcie prowadzenia działalności,
 • zysk netto – koszty prowadzenia firmy odjęte od jej przychodu,
 • amortyzacja – zmniejszenie wartości środków trwałych (budynków, sprzętu komputerowego, środków transportu), wskutek ich użytkowania,
 • wpływy ze sprzedaży aktywów – przychód, jaki osiąga firma dzięki sprzedaży swojego majątku np. samochodów czy sprzętu.

Korzystanie z wewnętrznych źródeł finansowania daje przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Brak udziału kapitału obcego nie zawsze jednak jest możliwy. Nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw opierają się na  zewnętrznych wpływach, jakie firma może pozyskać od instytucji finansowych.

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw to sprawdzony sposób na pozyskanie środków na rozwój działalności. W szybki sposób firma wchodzi w posiadanie funduszy na rozbudowę budynków, zakup maszyn czy samochodów. Jednak z tego źródła finansowania przedsiębiorstwa warto skorzystać też w momencie przejściowych problemów finansowych. Kontrahent zalegający z zapłaceniem faktury, brak środków na wypłatę pensji dla pracowników czy nagłe, nieprzewidziane wydatki, które nadwyrężyły budżet firmy to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skłonić przedsiębiorcę do skorzystania z zewnętrznego źródła finansowania. W przypadku tej formy pozyskiwania funduszy dostępnych jest kilka produktów finansowych.

Kredyt bankowy

To jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie finansowania. Pamiętaj jednak, że rzetelne banki przeprowadzają analizę zdolności kredytowej oraz wymagają przedstawienia udokumentowanego dochodu. Po podpisaniu umowy i przekazaniu środków finansowych należy również terminowo spłacać raty. W przeciwnym razie bank może zająć majątek firmy.

Jeśli zdecydujesz się na tę formę, wybierz uczciwą i pewną instytucję finansową, która udzieli Ci pożyczki. Podpisywanie niepewnych umów, w niesprawdzonych firmach może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W biznesie trzeba podejmować odpowiedzialne, przemyślane decyzje, dlatego ostrożnie wybieraj instytucję, z której finansowania skorzystasz.

Dofinansowanie

Dofinansowanie można pozyskać z różnych organizacji oraz instytucji, a nawet Unii Europejskiej. Aby jednak otrzymać środki, należy spełnić szereg warunków określonych szczegółowo w regulaminach konkretnych dotacji. Nigdy nie ma też pewności, że fundusze zostaną przyznane, jednak trzeba pamiętać, że żadna forma nie daje całkowitej pewności, że Twoja firma otrzyma finansowanie. 

Dofinansowania i dotacje to źródła finansowania głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Warto szukać firm czy instytucji, które proponują tę formę, sprawdzać zasady i warunki, a następnie próbować pozyskać środki.

Faktoring

Faktoring, a dokładnie faktoring wierzytelnościowy, to stosunkowo nowe źródło finansowania przedsiębiorstw. Wciąż budzi obawy wielu przedsiębiorców, ale jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozyskanie funduszy. 

Na czym polega faktoring? Jest to sprzedaż nieprzeterminowanych faktur za gotówkę. Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, a chciałbyś od razu otrzymać gotówkę, wystarczy skontaktować się z firmą oferującą Faktoring, dokonać wszelkich formalności, a następnie czekać na przelew środków. Podobnie jak w przypadku kredytów, tak i tutaj, należy korzystać tylko z rzetelnych instytucji finansowych.

Leasing

Ta forma finansowania wciąż jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Polega na korzystaniu ze środka trwałego (najczęściej samochodu lub maszyn) należącego do firmy leasingowej. W tym czasie firma płaci raty za sprzęt, a po skończonym okresie umowy otrzymuje możliwość wykupienia danego środka trwałego.

Leasing jest doceniany ze względu na łatwość zawarcia umowy i nieskomplikowane procedury. Pozwala na korzystanie z potrzebnego sprzętu bez konieczności jego kupowania.

Inne źródła finansowania przedsiębiorstw 

Mniej popularne źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw to między innymi:

 • emisja akcji, której mogą dokonywać jedynie spółki akcyjne,
 • obligacje, czyli wypuszczanie na rynek papierów wartościowych, które następnie można odkupić od nabywcy,
 • crowdfunding, stosunkowo nowy rodzaj finansowania polegający na pozyskiwaniu niewielkich kwot od wielu inwestorów zainteresowanych działalnością firmy,
 • pożyczka leasingowa, która działa podobnie jak leasing, jednak po skończonym okresie kredytowania nie ma możliwości wykupu samochodu,
 • pomoc inwestorów, którym spodoba się Twój pomysł na biznes.

Finansowanie przedsiębiorstw z pomocą środków zewnętrznych może być szansą dla Twojego biznesu na zwiększenie zysków. 

Wybieraj tylko bezpieczne i sprawdzone instytucje finansowe

Niezależnie od wybranego źródła finansowania pamiętaj, że podpisując umowę, godzisz się w pełni na jej warunki. Pozyskanie funduszy dla Twojego przedsiębiorstwa to poważna decyzja, która niesie za sobą określone konsekwencje. Dlatego wybieraj tylko rzetelne instytucje finansowe, które nie ukrywają warunków umowy, a zapisy w niej zawarte są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Stawiaj na doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w uzyskaniu konkretnego źródła finansowania. Znajdziesz ich w Avior Finance.

Dlaczego warto skorzystać z usług Avior Finance?

W Avior Finance stawiamy na odpowiedzialne pożyczanie, dopasowane do Twojego biznesu. Stawiamy na jasną, przejrzystą komunikację bez ukrytych zapisów. Wyróżniają nas konkurencyjne warunki oraz otwartość na klienta. Pomożemy rozwiązać problemy finansowe Twojej firmy, oferując między innymi faktoring, pożyczkę dla przedsiębiorcy czy konsolidacje zadłużenia.
Proponujemy również między innymi:

W naszej ofercie znajduje się też pożyczka gotówkowa, dedykowana klientom indywidualnym. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.
 

  Kontakt
  Napisz do nas


  Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego wnioskującego, a ostateczne warunki kredytowania zależą od wyniku tej oceny. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
  Oferta pożyczkowa dla DLA FIRM obowiązuje od 01.09.2021r, dotyczy pożyczki w wysokości od 4.000 do 50.000 zł, zawieranych na okres od 6 do 48 miesięcy za pośrednictwem strony www.aviorfinance.pl. Umowa o pożyczkę zawierana jest na cele bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w trybie i na warunkach określonych w Tytule XIX (art. 720 –724 ) Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem postanowień ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1083 z późn. zm.) i nie może być przeznaczona na cele konsumpcyjne. Pożyczka uruchamiana jest bezpośrednio na konto firmowe Pożyczkobiorcy.

  Przykład reprezentatywny dla pożyczki „DLA FIRM”: całkowita kwota kredytu wraz z kredytowanymi kosztami kredytu 28 040,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 32 863,71zł, oprocentowanie zmienne 15,50%, całkowity koszt kredytu 12 863,71zł (w tym: prowizja 1800,00 zł, opłata administracyjna 6 240,00 odsetki 4 823,71zł), okres 24 miesiące, 23 miesięczne równe raty po 1 366,24 zł, oraz ostatnia rata wyrównująca 1 440,19 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,94 %. Kalkulacja na dzień 12.02.2024 r.

  Oferta pożyczkowa Konsument obowiązuje od 01.09.2021r, dotyczy pożyczki w wysokości od 2.000 do 10.000 zł, zawieranych na okres od 6 do 25 miesięcy za pośrednictwem strony www.aviorfinance.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Konsument”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 56,93%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 4 181,15 zł, oprocentowanie zmienne 15,50%, całkowity koszt kredytu 1 181,15 zł (w tym: koszty pozaodsetkowe 773,10zł, odsetki 408,05 zł), okres 19 miesięcy, 18 miesięcznych równych rat po 219,76 zł, oraz ostatnia rata wyrównująca 225,47 zł. Kalkulacja na dzień 12.02.2024 r.

  Informacja wymagana przez Google dla reklam produktów i usług finansowych:

  Minimalny okres spłaty pożyczki konsumenckiej: 6 miesięcy, maksymalny okres spłaty pożyczki: 42 miesięcy, maksymalne RRSO: 87,08%.

  Minimalny okres spłaty pożyczek dla firm: 12 miesięcy, maksymalny okres spłaty pożyczki 60 miesięcy, maksymalne RRSO 79,64%.

   

  Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności
  Obecnie możesz zawrzeć umowę online tylko jako przedsiębiorca lub rolnik.
  Pożyczki konsumenckie można zawierać w lokalnych punktach obsługi. (mapa punktów)