Zadłużenie w ZUS – sprawdź, jak uniknąć przykrych konsekwencji
Postępowanie egzekucyjne, odsetki karne i upomnienia, wpisanie do rejestru. Zadłużenie w ZUS może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak sprawdzić, czy zalegamy z płatnościami? Co robić, jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić składek na czas?
Zadłużenie w ZUS – jak sprawdzić jego stan?
Wszystkie niezbędne informacje, takie jak wysokość składki z konkretnego miesiąca, terminowość spłaty oraz potencjalne zaległości znajdziemy na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Żeby otrzymać do nich dostęp, wystarczy zalogować się na swój profil, a następnie przejść do zakładki „Należne składki i wpłaty”. Kwotę zadłużenia możemy natomiast poznać w kolumnie „Saldo WN”. Metoda ta wymaga jednak wcześniejszej rejestracji konta przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. W przeciwnym wypadku zadłużenie w ZUS sprawdzić należy podczas wizyty w urzędzie.
Zadłużenie w ZUS – jak je spłacić?
Dla przedsiębiorców, którzy choćby z przyczyn gospodarczych mają problem z regularnymi płatnościami przygotowano kilka elastycznych form pomocy. Niezależnie od rodzaju ulgi wnioski powinny być składane wraz z wymaganymi dokumentami oraz odpowiednio uzasadnione. Jak spłacić zadłużenie w ZUS? Powszechnym rozwiązaniem jest rozłożenie należności na raty, a także odroczenie terminu płatności składek. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest również całkowite lub częściowe umorzenie tych należności.
Odroczenie terminu płatności składek
Odroczenie terminu płatności będzie korzystnym rozwiązaniem w dwóch przypadkach: kiedy zmagamy się z nieuregulowanymi na czas zobowiązaniami lub przewidujemy podobne problemy w najbliższej przyszłości. Pozytywne rozpatrzenie wniosku umożliwia dokonanie konkretnych płatności w późniejszym, ściśle określonym terminie. Oznacza to, że ZUS nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego. Nie zapłacimy też odsetek za zwłokę. Obowiązywać nas może jedynie opłata prolongacyjna.
Ważne jednak, aby ubiegać się o ulgę najpóźniej w dniu planowanej płatności. Wnioski złożone lub nadane z opóźnieniem nie będą rozpatrywane. Warto też zapoznać się z konsekwencjami decyzji odmownej. Przedsiębiorca jest wówczas zobowiązany do całkowitej spłaty zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę, które będą naliczane aż do tego momentu.
Jak rozłożyć zadłużenie w ZUS na raty?
Możliwość spłaty zadłużenia w ZUS w miesięcznych ratach to propozycja nie tylko dla przedsiębiorców, ale również m.in. osób, które kiedyś prowadziły działalność gospodarczą, pełnomocników, współmałżonków lub spadkobierców. Wniosek o rozłożenie należności na raty powinien zawierać m.in. wszystkie podstawowe informacje, takie jak okres oraz kwota zadłużenia, propozycję spłaty (terminy, liczbę i wysokość rat), a także wyczerpujące uzasadnienie i przyczyny powstania zadłużenia. Koniecznie trzeba też pamiętać o dołączeniu konkretnych dokumentów i oświadczeń.
Zalety ulgi są oczywiste. Na tej podstawie możemy dokonywać płatności przez dłuższy okres w ratach dopasowanych do naszych możliwości finansowych. Ponownie nie będziemy też zobowiązani do pokrycia odsetek, a jedynie opłaty prolongacyjnej, która stanowi 50% ich pierwotnej stawki. Zatrzymane będzie również potencjalne postępowanie egzekucyjne.
Umorzenie składek
W wyjątkowych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zrezygnować z dochodzenia należności. Uzyskanie pozytywnej decyzji nie będzie jednak proste. W praktyce umorzenie składek zdarza się tylko wtedy, kiedy należności są całkowicie nieosiągalne, a dłużnik udowodnił swoją trudną sytuację rodzinną i finansową.
Pożyczka dla firm w Avior Finance – kiedy warto ją wziąć?
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, wszystkie następne należności musimy realizować w terminie. Nieopłacone na czas składki mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego już na etapie przygotowania wniosku powinniśmy znaleźć wiarygodne źródło finansowania. Niestety skorzystanie z oferty większości banków może okazać się albo zbyt czasochłonne, albo zwyczajnie niemożliwe. Problemem często jest między innymi zbyt krótki staż danej firmy na rynku. Zarówno początkujący, jak również bardziej doświadczeni przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą jednak ubiegać się o szybką pożyczkę w Avior Finance.
Nasza oferta skierowana jest również do rolników oraz spółek cywilnych, którym zależy na prostych i zrozumiałych procedurach oraz elastycznych warunkach spłaty. Osobista wizyta w punkcie nie jest konieczna, aby dopasować wysokość rat lub okres płatności do swoich potrzeb. Wniosek można wypełnić za pośrednictwem formularza online, a także podczas osobistych konsultacji z naszymi specjalistami. Możliwe jest również podpisanie umowy w punkcie już po dokonaniu pierwszych formalności przez internet.
Pożyczka na spłacenie zadłużenia w ZUS – wymagane dokumenty
Po wypełnieniu formularza konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości oraz dołączenie wymaganych dokumentów. Proces weryfikacji potrwa maksymalnie do 24 godzin. Co trzeba mieć przy sobie? Przede wszystkim dowód osobisty, a jeśli nie korzystamy z usług bezpiecznego narzędzia Kontomatik – wyciąg bankowy. Ubiegając się o pożyczkę na spłatę należności w ZUS, musimy również posiadać:
- zestawienie wyników, sald i obrotów;
- wniosek PIT 16, zestawienie faktur oraz decyzję otrzymaną od Urzędu Skarbowego;
- ewidencję przychodów oraz PIT 28 po zakończeniu roku;
- plik JPK-V7M/K – w przypadku VAT-owców;
- wydruk sum z Książki Przychodów i Rozchodów narastająco za każdy miesiąc.
Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać pożyczkę w Avior Finance?
Ubiegać się o pożyczkę dla firm w Avior Finance mogą wyłącznie te osoby, które ukończyły 21 lat oraz posiadają stały adres zamieszkania. Do pozostałych warunków należą:
- brak zajęć komorniczych;
- brak ujęcia w rejestrze dłużników BIG, BIK, KRD, ERIF;
- zarejestrowana działalność gospodarcza w CEiDG;
- posiadanie rachunku bankowego.