Jak zabezpieczyć kredyt? Najskuteczniejsze formy dla świadomego klienta
Decydując się na kredyt, musisz mieć świadomość, że każdy dług trzeba spłacić. Wśród pojęć bankowych istnieją formy zabezpieczenia kredytu. To właśnie one są gwarantem, że oddasz pożyczoną kwotę i nie narazisz kredytodawcy na straty.
Formy zabezpieczenia kredytu – co to jest?
Zabezpieczenie kredytu potrzebne jest zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy. W przypadku instytucji finansowych lub banków jest to zabezpieczenie, które w razie niespłacenia zobowiązań, pozwala na pokrycie pożyczonej kwoty oraz kosztów. Z kolei dla osób starających się o dodatkowe środki, zabezpieczenie kredytu umożliwia pożyczenie większej kwoty. Jest to ważne także w przypadku przedsiębiorstw, które starają się o pożyczkę. Korzystając z zabezpieczenia kredytu majątkiem firmowym, są w stanie otrzymać środki na rozwój, modernizację lub bieżącą działalność.
W założeniu, formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego, gotówkowego lub innego, mają zmniejszać ryzyko kredytowe powstałe podczas zawierania umowy. Zabezpieczenie motywuje dłużnika do terminowej spłaty, a w razie większych problemów daje bankom lub instytucjom finansowym możliwość odzyskania pożyczonych pieniędzy na przykład dzięki sprzedaży nieruchomości dłużnika.
Jakie wyróżniamy formy zabezpieczenia kredytu?
Prawne formy zabezpieczenia kredytu możemy podzielić na płynne oraz rzeczowe (niepłynne). Płynne formy to na przykład cesja należności lub poręczenie bankowe. Rzeczowe formy w razie braku spłaty, instytucja finansowa lub bank sprzedają, by odzyskać pieniądze. Może być to między innymi hipoteka, maszyny i urządzenia. Dopuszczalna jest również kaucja lub zakup ubezpieczenia.
Wyróżniamy także osobiste formy zabezpieczenia kredytu. W tym przypadku osoba pożyczająca pieniądze odpowiada swoim osobistym majątkiem. Dopuszczalne jest również poręcznie innej osoby (dłużnik dodatkowy), która staje się wtedy współodpowiedzialna za spłatę kredytu. Wśród osobistych form wymienić możemy między innymi:
- poręczenie zgodne z Kodeksem Cywilnym (cywilne),
- poręczenie wekslowe,
- pełnomocnictwo,
- cesja wierzytelności.
Formy zabezpieczenia kredytów mogą różnić się w zależności od polityki i sposobu działalności danej instytucji finansowej lub banku.
Jak to działa w Avior Finance?
W Avior Finance proponujemy korzystne pożyczki online dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Zabezpieczenie kredytu umożliwi Ci otrzymanie dużo wyższej kwoty finansowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz firmę i szukasz dodatkowych środków.
Akceptujemy dwa rodzaje zabezpieczeń.
- Pierwsza możliwość to ustanowienie zastawu (np. na samochodzie, maszynach itd.). Cała procedura jest szybka i sprawna. Koszt to 200 złotych, płatne jednorazowo.
- Druga możliwość dotyczy tylko pożyczek udzielanych przedsiębiorcom – to dodatkowe zabezpieczenie w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości (prywatnej lub firmowej). W tym przypadku umowa musi być zawarta u notariusza. Koszy, jakie poniesiesz to wycena rzeczoznawcy, który oszacuje wartość nieruchomości oraz koszt notariusza.
Ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia pozwala nam udzielać większego finansowania – nawet do 200.000 PLN w przypadku hipoteki. Decydując się na jedną z powyższych możliwości, zaproponujemy Ci także indywidualne warunki finansowe. Możesz otrzymać np. niższe odsetki lub obniżenie kosztów pozaodsetkowych umowy.
Formy zabezpieczenia kredytu bankowego lub pożyczki to zabezpieczenie dla banku, lub instytucji finansowej. Dzięki ustanowieniu zabezpieczenia możesz otrzymać znacznie większą kwotę finansowania na dużo bardziej atrakcyjnych warunkach. Skorzystaj z tej możliwości już teraz!